Напоследък все по-често срещаме обяви, според които британци продават имотите си, които иначе с толкова желание купуваха у нас.
Кои може да са факторите за това, разсъждават експерти, цитирани от Варна24.
На първо място, вероятно причините са икономически.
Глобалната финансова криза през 2008 г. значително повлия и на имотния пазар в България. След първоначалния бум, който привлече много британски инвеститори, стойността на имотите намаля. Много от тези инвеститори може да са решили да продадат, за да намалят загубите си или пък да реализират печалба.
Другата причина е Брекзит: Излизането на Великобритания от Европейския съюз доведе до несигурност за много британски граждани, които притежават имоти тук.
Някои може да са решили да си ги продадат поради трудности с визи, права на пребиваване или поради страх от бъдещи промени в законодателството на ЕС.
Липса на очаквани доходи от наем: Много англичани инвестираха в български имоти с очакването, че ще могат да ги отдават под наем на туристи или местни жители. Явно нещата не са се развили по техните прогнози, или спрямо обещанията за светло бъдеще.
Лични причини: Животът на британците може да се е променил – пенсиониране, здравословни проблеми, семейни промени или желание за връщане във Великобритания.
Не е маловажен и фактът, че имотът е надалеч, а изисква поддръжка: Собствениците, които не пребивават постоянно в България, може да се затрудняват с поддръжката на имотите от разстояние, особено ако не могат редовно да ги посещават.
Разочарование от местната инфраструктура и услуги: Въпреки че България предлага красива природа и ниски цени, някои купувачи са разочаровани от инфраструктурата, липсата на услуги или разликите в стандарта на живот.
Надеждите за бързо развитие не се оправдаха: В периода около присъединяването на България към ЕС през 2007 г. много хора вярваха, че страната ще се развива бързо икономически.
Очакванията за растеж на цените на имотите и развитието на инфраструктурата не се сбъднаха и много решиха да се оттеглят.
Само в Банско имотите, притежавани от британци в началото на 2024 година, са били около 4000, което прави значителен делът им в местата за настаняване. Дали това в момента е така, вече не е съвсем сигурно.